5. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali Ödülleri Ekim 2020

Yaşam Boyu Onur Ödülü

Perihan Savaş

 

Sinema Emek Ödülü

Meriç Başaran

 

Halk Jürisi Özel Ödülü

Anıl Tokur / Uçurtma Peşinde

Renkli ve sıradışı uçurtmaları özgürlük, çocukluk ve hayata bağlanmanın eğlenceli metaforları olarak kullandığı için...

 

Ön Jüri Özel Ödülü

Gökhan İpekkan / Lupus

Anlatım dili ve başarılı tekniği nedeniyle...

 

NETSEL MARİNA Jüri Özel Ödülü

Gülsüm Odabaşı / Son Eylül

Bir geriye dönüş hikayesi üzerinden aidiyet, kimlik ve mekan üzerine etkili sözler söyleyebilmesi ve bunu yaparken kullandığı etkili sinema dili nedeniyle...

 

TÜRSAB Jüri Özel Ödülü

Fırat Demir / Bit 

Kişinin arzularını tatmin edebilmesi için toplumsalın kodlarını benimsemek zorunda kaldığı, döngüsel ve esprili bir hikâye anlatmayı başardığından ve güçlü atmosferinden dolayı...

 

Ulusal Yarışma Ödülleri

Belgesel

1. Tolunay Temek / Pembe Kimlik

Cinsel kimlik karmaşasını ve buna dair toplumsal çıkmazları sıradışı bir köyün hikayesi üzerinden belgelemeyi başardığı için...

2. Anıl Tokur / Uçurtma Peşinde

Renkli ve sıra dışı uçurtmaları özgürlük, çocukluk ve hayata bağlanmanın eğlenceli metaforları olarak kullandığı için...

3. Mehmet İsmail Çeçen / Mezarlık Çalgıcıları

Ölülerin mekanı olan mezarlıklarda ironik bir şekilde kendilerine yaşam alanı bulan çocukların hayatlarını etkili bir sinema diliyle aktarabilmesi nedeniyle...

 

Kurmaca

1. Ozan Yoleri / Aylin

İki genç kızın kimlik edinme endişelerini, hayatla ve birbirleriyle olan ilişkilerini başarılı bir sinematografi ve minimal ve güçlü bir hikâye anlatımıyla resmettiği için...

2. Murat Çetinkaya / Sonsuz

İktidar ve hiyerarşiye dair sözlerini tekinsiz ve fantastik bir sinemasal evren üzerinden başarıyla söyleyebilmesi nedeniyle...

3. Tunahan Kurt / Tahta Kurusu

İşlevsiz aileler ve kadına şiddet temalarını toplumsal gerçekçi bir sinema diliyle hikayeleştirebildiği için...

 

Deneysel

1. İlker Ergün / ROM

Ayrımcılığın belirlediği bir tarihi olan Çingenelerin dünyasına sezgisel ve şiirsel bir bakış atmayı başardığı için...

2. Furkan Han Mert / Biilaç

Seyircisine mandallarla başlayan ve farklı nesneler, semboller, çağrışımlar üzerinden yürüyen etkileyici bir görsel deneyim sunmayı başardığı için...

3. Önder Şengül / Bugün

İletişimsizliğe söz söylerken, iletişimsizliğe dair sembolik unsurları güçlü imajlarla başarıyla dönüştürebildiği ve izleyicisini bu dünyaya dahil edebildiği için...

 

Animasyon

1. Gökalp Gönen / Avarya

İnsanlar, robotlar ve geleceğimize dair distopik bir atmosferde geçen, eleştirel bir bakışa ve yaratıcı bir prodüksiyona sahip olduğu için...

2. Hakkı Sedat Çetin / Eksik

Savaşlardan dolayı hayatını kaybetmiş veya etkilenmiş çocukları görmezden gelen insanlığa dair başarılı bir eleştiri olduğu için...

3. Erkan Koçakköstendil / Su

Erkekliğe dair bir hikâye olan, gerçek insanların hareketli nesneler olarak taklit edildiği farklı bir animasyon diline sahip olduğu için...

 

Ulusal Liselerarası Yarışma Ödülleri

1. Remiye Zeynep Yalçınkaya / Gözyaşı

Çocukluk ve göçmenliğe dair yarı düşsel yarı gerçekçi yapısı ve güçlü siyah-beyaz sinematografisi nedeniyle...

2. Halil Tiryaki / Akana

Çevre kirliliği, yaşam ve ölüm hakkında minimal ve güçlü bir söz söyleyebildiği için...

3. Elif Beyza Menevşe ve Zeynep Sude Erilli / Çiçekler Susayınca

Birini mutlu etmenin aslında kendi hayatımıza mutluluk katmakla ilgili olduğunu, bir abi kardeş ekseninde ve naif bir dille anlattığı için...

 

Copyright © Marmaris Uluslararsı Film Festivali | Tüm hakları saklıdır.
Konya Web Tasarım, Tuyan Tasarım ve Reklam Ajansı